Kuidas rändlinde põllult efektiivselt eemale hoida ja kuidas valida tõhus linnupeleti
Põllumajandusministeeriumi andmetel tegid rändlinnud 2017. aastal talunikele kahju ligikaudu 1,2 miljoni euro väärtuses. Kahjude hüvitamiseks maksti välja aga kõigest 231 448 eurot, mis tähendab seda, et tegelikult kompenseeriti põllumeestele ainult viiendik tekkinud kahju suurusest. Siia juurde tuleks arvestada, et paljud talunikud jätavad kahju üldse deklareerimata, kuna hüvitise taotlemine on üsnagi tüütu ja ajamahukas protsess. Seega tegelikult ei ole teada, kui palju rändlinnud kevadel ja sügisel põllumeestele reaalselt kahju teevad. Lisaks ei saa lootma jääda, et riik kõik kahjud korvab. Mida siis aga teha? Ornitoloogid ei pea õigeks, et lindudele rände ajal jahti peetakse, ja seega igasugune küttimine on välistatud. Millised on need kõige tõhusamad vahendid lindude peletamiseks ja miks neid kasutada?
- Kogemusele tuginedes on kõige tõhusam vahend gaasikahur, mis teeb jahipüssi tugevusega paugu. Kahur töötab lihtsa majapidamisgaasiga, mida on saada igas hästivarustatud tanklas. Kahuri hinnad jäävad 400 kuni 600 euro vahele – sõltuvalt tööpõhimõttest. Kahuri saab tööle panna automaatselt ja see hoiab lindudest vabana mitme kilomeetrise raadiusega ala. Kahurit ostes tuleks jälgida, et sellele oleks võimalik lisada statiiv seadme tõstmiseks, kui peaks olema vajadus suuremaid alasid katta. Lisaks võib olla hiljem vajadus pauke lasta 360 kraadi ulatuses, ja et kahur üle kasvava viljasaagi ulatuks. See annab kasutuse ka sigade peletamiseks. Kahuri miinus on ebameeldivalt vali heli ka inimkõrvale. Seega oleks kena, kui naabreid algavast paugutamisest ette hoiatatakse.
- Laser on üks viimase aja kõige tõhusamaid rändlindude peletajaid. Roheline kiir, millega linde sihitakse, on piisavalt tugev, nii et linnud peavad seda ohuks ja lendavad ära. Järjepideval kasutamisel hakkavad linnud pidama antud kohta ebaturvaliseks ning lahkuvad piirkonnast. Kui gaasikahuri miinus on, et ümbruskondsete elanike rahu saab häiritud, siis laseri puhul seda ei ole. Laseri miinus on selle mõju vähenemine väga ereda päikesega ja see, et põllumees peab ise kohal olema ning põllu servast linde laseriga sihtima. Spetsiaalse linnulaseri hinnad jäävad 400 – 900 euro vahele. Hind sõltub aku kestvusest kuid tööpõhimõte on kõigil sama.
- Kolmas moodus on paigaldada põllule kõikvõimalikke kujusid, lohesid ning palle. Tuleb märkida, et kuna näiteks hanedel ja lagledel lindude näol looduslike vaenlasi palju ei ole, siis on sellised linnukujulised hirmutised nende peletamiseks suhteliselt kasutud. Samas ajavad ka neid eemale mõned tuule käes pöörlevad hirmutised. Tõusev trend on rebase ja hundi elusuuruses kujud. Miinusena tooks välja selle, et kujusid tuleks iga kahe-kolme päeva tagant ümber tõsta, et linnud nendega harjuda ei jõuaks. Kujude hinnad jäävad 30 – 100 euro ringi. Muidugi võiks ka ise mõne traditsioonilise hernehirmutise teha ja eks seegi aitab, aga ka seda tuleks iga paari päeva tagant ümber tõsta.
Peale saagikuse suurendamise võimaluse on positiivne, et rändlindude ja kiskjate kahjustuste vältimiseks rakendatud abinõudele tehtavad kulutused hüvitatakse riigi poolt 50% ulatuses. Ehk kõik linnupeletite hinnad tuleks jagada kahega.