6 võimalust kajakate peletamiseks.

Kajakad võivad levitada haigusi ning meie turvalisust ohtu seada. Siit leiad mõned võimalused selle kohta, kuidas neid linde eemal hoida.

Kajakad on tihedad külalised nii prügimägedel, randades, parkides kui ka kõnniteedel, kus nad võivad tõeliseks ebameelivaks muutuda.

Nende hüüded võivad küll meelde tuletada pikki suvepäevi rannas, kuid kajakate parved võivad olla üsnagi ärritavad ning isegi tervisele ohtlikud.

Nende eemale hoidmiseks on inimesed leiutanud kõikvõimalikke erineva efektiivsusega meetmeid alates võimsatest veepüstolitest kuni lambakoerteni.

Kui nad juba ükskord kohale ilmuvad, jäävad need intelligentsed linnud paigale püsima. „Me räägime loomadest, kes suudavad kiiresti kohaneda, õppida ning kasu lõigata ressurssidest, mis parajasti kättesaadaval on,” ütleb Andrew Farnsworth Cornelli Ornitoloogia Laborist. „Erinevalt paljudest teistest loomadest, oleme me tegelikult enda käitumisega suurendanud nendele sobivate elupaikade ja toidu hulka. Kajakad on suurepärased oportunistid, ning kui nad midagi head leiavad, tulevad nad ikka ja jälle tagasi.”

Linnud ei ole vaid tüütuseks rannas käijatele, kellelt nad kõnniteel friikartuleid napsavad. Nad võivad lennujaamade ümber pesitsedes ja lennundusele tõelist ohtu kujutada (näiteks lennuki mootoritesse sattudes). Lisaks on muidugi ka see, et kuhu iganes nad satuvad, sinna jätavad nad ka enda väljaheited. Samuti võivad nad haigusi levitada.

Kuid ei ole just eriti tõenäoline, et me muudaksime enda käitumist nii palju, et kajakad ära läheksid. Me võiksime ehk vähendada üle ääre ajavate prügikastide arvu majade ääres, kuid kajakad hulguvad ka farmide, põldude ja sadamate ümber.

Siin on kümme meetodit, mis aitavad kajakaid eemale peletada. Mõned vahendid, nagu näiteks peletavlint, maksavad vaid mõned kümned eurod, samas kui teised, nagu näiteks kallis elektroonika, maksavad mitmeid tuhandeid eurosid. Tavaliselt on kõige tõhusamaks lahenduseks mitme erineva meetodi koos kasutamine. Enamike mooduste puuduseks on see, et kajakad harjuvad ära asjadega, millel ei ole tegelikke halbu tagajärgi, mis tähendab, et nad tulevad tagasi.

kajakate_peletamine

1. Lihtsad kajaka hirmutised.

Kajakatele ei meeldi eredad hirmutavad öökullide näod maskidel või õhupallidel (tihti kutsutakse neid „linnupeletuspallideks“) ning kajakad  väldivad ka öökulli kujusid  ja rebase või hundi kujusi. Nii et kui sind mõned aiakaunistused ei häiri, siis saad vähemalt neid tüütuid linde segadusse ajada.

2. Ogad, traadid ja võrgud

Kajakatele meeldib istuda katuste ja korstende tippudes ning seega aitab paralleelsete traatide, plastikust või metallist ogade ja polüuretaanist võrkude paigaldamine takistada lindudel õrrel istumist.

3. Laserid

Tänapäeva tehnoloogia on välja töötanud mitmeid linnupeletuslasereid. Odavamad on suurema taskulambi suurused ja nendega lindude suunas näidates on võimalik nad mitme kilomeetri kauguselt minema peletada. Kallimad statsionaarsed laserid hoiavad linnuvaba piirkonna kuhu laser on paigutatud.

4. Läikiv teip ja lindid

Peegeldav materjal võib linde ehmatada ning tegelikult on peegeldavad ja läikivad teibid ja lindid üsna odavaks, kuid lühiajaliseks lahenduseks.

5. Hädakisa tekitavad seadmed

Tegemist on ühe effektiivsema viisiga peletada linde ära suurelt maalalt.

6. Linnupeletuslohed 

Oleme aru saanud, et kõige efektiivsem viis kajakaid peletada on lohed. Kotkad ja kullid küll ei ole looduslikud vaenlased kajakatele aga praktika näitab seda, et kajakad hoiavad aupakkiliku distantsi lohedest.  Katustele paadisadamatesse  sobib lühema ridvaga peletuslohe.  Kuna aga tavaliselt katustel tuul on üsna keerutav, siis peab jälgima, et lohe pole ennast ümber ridva keerutanud. Suure tuulega kohtades, ei soovita ka lohet, kuna lohe lihtsalt ei pea väga kaua vastu.

 

 

 

 

 

Salu OÜ Reg nr. 12600389 Kunderi 27 Tallinn 10918

Meie eesmärk on pakkuda põllumeestele ja aednikele parimat ja efektiivsemat viis lindude ja loomade peletamiseks.

(+372) 52 67 138

Salu OÜ Reg nr. 12600389
Kunderi 27 Tallinn 10918

0