Linnupeletajad vabastavad põllumehe muretsemast rändlindude pärast
Linnupeletajad on efektiivne võimalus kaitsta oma investeeringuid karvaste ja suleliste eest. Riik kompenseerib 50% rändlinnu kahjude ennetamiseks linnupeltajatele tehtud kulutustest.
Siin mõned mõtted, kuidas paremini rändlinnud põldudest eemal hoida:
Kõige linnusõbralikum strateegia on muuta kaitstavad põllud visuaalsete peletajatega lindudele juba kaugelt ebameeldivaks. Sellisel juhul on rändel olevatel lindudel juba õhus aega võtta vastu otsus otsida turvalisem puhkepaik. Rändlinnud saabuvad kuni 20-pealiste parvedena ja oluline on hoida ära juba esimeste salkade maandumine. Lindude peletamine alles siis, kui põllul on juba sadu linde, võib tegelikult linnukahju suurendada.
Millised on tõhusad peletusviisid:
Kullisilmad – meie e-poe parim lahendus teie põldude kaitseks. Need pulga otsas tuules tiirlevad pallikujulised peletajad, millel on suured hirmutavad silmad ja läikivad siilud, tekitavad päikesevalguses peletavaid valgussähvatusi, mis hoiavad linnud teie põldudelt eemal. Soovitatav kogus rändlindude tõrjeks on vähemalt kaks peletajat ühe hektari kohta
Kulli- või kotkakujulised tuulelohed 7- või 9-meetrise teleskoopridvaga – Röövlinnu kujuline tuulelohe on tõhus ja kauakestev meetod rändlindude põldudelt eemal hoidmiseks. See on üks populaarsemaid linnutõrjevahendeid ja õigustatult – see peletussüsteem on keskkonnasõbralik, vaikne, tõhus ja odav. Pistriku tuulelohe tiirleb teatud kõrgusel, kuid tuule muutudes sooritab äkilisi sukeldumisi ja tõuseb taas üles nagu tõeline pistrik. Selle olemasolust piisab lindude eemale peletamiseks. Lindudel on instinktiivne hirm röövlindude ees ja pistrikulohe ei lase neid kaitstavatele aladele toituma. 7-meetrise ridvaga lohe efektiivselt kaitstav pindala on ligikaudu 0,75 hektarit, 9-meetrisel 1,5 hektarit
ScareMan elektrooniline hernehirmutis – eriti tõhus haneliste vastu, kes teie põldu ohustada võivad. Iga 20 minuti järel puhub sireenide saatel end täis inimesekõrgune erksavärviline mehike. Üks seade kaitseb maastikust sõltuvalt kuni 10 hektarit põldu. Regulaarne aktiveerumine ei lase lindudel suurtes kogustes koguneda.
Laserid – vaikne ja tõhus viis põllule kogunenud lindude lendu peletamiseks, kuid käsilaseriga töötamine nõuab teie pidevat kohalolekut. Müügil on ka automaatsed tööstuslikud laserid, mille kiir liigub pidevalt üle kaitstava põllu ja ei lase lindudel maanduda. Laserkiire ulatus pimedas kuni 2km.
Gaasikahurid – kõige levinum ja efektiivsem peletusvahend, kuid nende kasutamisel on mõningaid puudusi, millega peaks olema kursis:
- Paugud häirivad kohalikke elanikke ja on kuulda palju kaugemale, kui on nende linde peletav mõju
- Paukude vaheline aeg võimaldab lindudel toituma tulla
- Peletatud linnud kulutavad liigset energiat uue toitumiskoha otsimiseks
- Kaitsevad kolmjala kasutamise korral kuni 4 hektarit, suuremad alad vajavad mitut seadet.
Nõuanded edukaks lindude peletamiseks
- Arvestage alati tootja soovitustega seadme mõjuala kohta.
- Pidage meeles, et linnud harjuvad ajaga peletajatega, nagu meiegi harjume muutustega
- Vahetage peletajaid süstemaatiliselt, et säilitada nende tõhusus teie põldudel
- Kaaluge koostööd naabruses olevate põllumeestega seadmete vahetamiseks – nii hoiate põllud lindudele üllatuslikuna ja kaitsete oma investeeringut